Dak představuje Soutěže a statistiky v Pokémon Go

Psal se 6. červenec 2016 a poměrně malá firma Niantic ohromila celý svět svou novou hrou Pokémon Go. Ve spolupráci s herní stálicí Nintendó představila nový typ hry, který okamžitě zaujal stovky milionů hráčů po celém světě. Hned v prvních dnech Niantic přislíbil trenérům implementovat do hry celosvětové žebříčky. Čekáme na ně dodnes…

Dovolte, abych se krátce představil. Hraji PoGo téměř od samého počátku v jedné menší vesnici (2 gymy a 3 pokéstopy) poblíž Prahy. Po roce hraní s dcerou jsem byl pozván do nedaleké lokální skupinky hráčů a dostal příležitost chytit svého prvního legendárního pokémona. Skupinka postupně rostla a propojila trenéry z poměrně širokého okolí. Dokonce se nám podařilo v místním gymu již dvakrát vyvolat ex-raid, což je při našem počtu opravdu mile překvapující.

Jak to začalo

Postupně se však ve skupině začala projevovat jistá únava, ať již dosažením levelu 40 u některých trenérů, anebo určitým stereotypem neustálých eventů poslední dobou. Hledali jsme nové podněty či motivaci, která by nás zas posunula o krok dále. Impuls přišel po zavedení soubojů do hry.

Ihned vznikla snaha zprovoznit místní PvP ligu. Po delším výběru platformy pro žebříčky a zápis výsledků jsme zvolili velice nadějnou aplikaci Rankade. Naneštěstí se ukázalo, že ovládání aplikace nebylo pro mnohé snadné a navíc implementace PvP ve hře se většině trenérů postupně ukázala ne až tak přitažlivá, jak by mohla být. A tak naše liga přestala poměrně rychle fungovat. V současné době navíc existuje velice solidní řešení pro pořádání místních PvP turnajů na stránkách silph.gg.

Delší dobu jsem v našich lokálních diskuzích pozoroval, že po celou dobu trvá zájem o porovnávání výsledků v medailích, počtu shiny legend a nejrůznějších dalších disciplínách. Poměrně dlouho jsem hledal na internetu nějakou vhodnou aplikaci či službu, kde by se takové porovnávání místní skupiny trenérů dalo realizovat. Bohužel toho vskutku není mnoho a jednou z mála stránek, které přímo statistiku trenérů Pokémon Go řeší, je statistika vedená na stránce pokeassistant.com.

Bohužel ani tato jinak zajímavá stránka nesplnila očekávání (je zde možné pouze porovnávání s jedním trenérem; nemožnost přidání dalších statistik atd.), šlo spíše o zápisník pokroku ve hře a porovnání několika statistik se světovým průměrem.

Nezbylo než se pokusit takovou aplikaci vyvinout. Nejvhodnější platformou mi přišlo prostředí webových stránek propojených s lokální databází (obyčejné PHP a MySQL). Snažím se o maximálně jednoduché a intuitivní ovládání systému a jsem skutečně rád, že tento projekt zaujal naší komunitu. Pokusím se teď odpovědět na několik otázek.

Co soutěže a statistiky momentálně umí?

Profil trenéra

 • základní informace (tým, oblast, zařazení do skupin)
 • kontakt na trenéra pro případ špatného zadání, společné otevírání lucky eggs apod.
 • datum odkdy hraje – důležité pro správný výpočet statistik
 • trainer code pro ty, co jej nabízí pro přátelství
 • ingress level pro ty, kteří pomáhají s pokéstopy ve svém okolí (díky drago)
 • ručitel – trenér, který odpovídá za férové zápisy hráče do soutěží
 • heslo – je dobrovolné, ale doporučuji ho zadat, jinak může trenéra aktualizovat kdokoli

Historie pokroku

 • po kliknutí na libovolného trenéra se zobrazí historie jeho zápisu do soutěží
 • denně je možný pouze jeden zápis u každé soutěže, platí vždy naposledy zadaná hodnota
 • při aktualizaci výsledků soutěží se zobrazuje datum i hodnota posledního zadání
 • zápis všech standardních medailí (typové jsem pro minimální zájem nezavedl), každá je soutěžní
 • 20 dalších vymyšlených soutěží (libovolně rozšiřitelné)

Skupiny

 • libovolný počet skupin pro porovnávání (zatím se skupiny zakládají a pojmenovávají ručně)
 • každý trenér se může zařadit až do tří skupin (např. místní komunita, rodinná liga, L40+ atd.)
 • každá skupina má svého moderátora, který ji má na starost

Možnosti zobrazení

 • zobrazení všech / určité skupiny
 • výpis pouze 5 / 10 / 15 / 20 prvních pozic
 • výpis pořadí v soutěžích před 1 / 3 / 7 / 14 / 30 / 90 / 183 / 365 dny (historie)
 • pořadí v přírůstcích výsledků trenérů během posledních 7 / 14 / 30 / 90 / 183 / 365 dní
 • jednoduché porovnání dvou trenérů v soutěžích i statistikách (i z různých skupin)
 • možnost kombinovat výše uvedené možnosti zobrazení

Žebříčky

 • každá soutěž má svou váhu pro výpočty pořadí
 • celkové pořadí za celou dobu hraní
 • hodnocení aktivity (načítají se aktivity posledního týdne) za zvolené časové období
 • aktivity jsou ve zkušebním období (budou se resetovat) a aktualizují se denně ve 3h ráno
 • soutěž o trenéra týdne / půlměsíce / měsíce / čtvrtletí / pololetí /roku (platí i pro skupiny)
 • pořadí ve všech jednotlivých soutěžích
 • 41 žebříčků nesoutěžních statistik (libovolně rozšiřitelné) vypočtených ze zadaných soutěží

Co dalšího umíme

 • přehled stáří výsledků trenérů podle barvy
 • možnost zvýraznit zobrazení libovolného trenéra (stačí zobrazit jeho profil a vrátit se zpět)
 • poměrně snadno lze vytvořit cizojazyčnou verzi, zatím je k dispozici čeština a angličtina

Co aplikace po mně vyžaduje?

Nejdříve je nezbytné se do aplikace zaregistrovat (vyplnit profil) a zadat své první výsledky u jednotlivých soutěží. Můžete si samozřejmě vybrat jen některé soutěže, ovšem pokud budete soutěžit, celkové pořadí i aktivity se počítají ze všech soutěží.

Některé soutěže zaberou napoprvé delší dobu (např. najít druh pokémona, který má nejvíce candy), takže se může prvotní zadávání protáhnout třeba na půl hodiny. Pak již stačí výsledky aktualizovat, kdykoli budete chtít.

Pokud budete mít zájem soutěžit také v aktivitách, je ideální zadávat aktualizaci jednou týdně (zabere to přibližně deset minut). Věřím však, že čas strávený při následném prohlížení nejrůznějších žebříčků bude mnohem delší a zábavnější.

A jaký vliv má aplikace na naší komunitu?

Někteří trenéři jsou rádi za jednoduchý zapisovač jejich pokroku, jiní více soutěživí hledají, kde by se mohli nejsnáze zlepšit, aby předehnali nejbližšího soupeře. Hardcore trenéři se dokonce sledují navzájem, kdo na čem pracuje.

Množství soutěží zaručuje skutečně nejrozmanitější strategie, jak se v žebříčcích posouvat vpřed. Aktivity zase dají šanci dostat se na výsluní mladším účtům, vedou trenéry k pravidelným aktualizacím a nabízí odlišnou vyhodnocovací metodiku. Myslím, že v naší malé komunitě aplikace svůj účel plní a trenéry skvěle motivuje.

Aplikace je zatím ve fázi vývoje, tak prosím omluvte případné nesrovnalosti. Pokud Vás tento projekt zaujme, nebo se jen chcete podívat, kdo je třeba šťastným kaskadérem v naší skupině, jste více než vítáni na stránkách clasic.eu/pogo

Velké díky Vám všem, že jste přečetli článek až sem a především administrátoru dragovi za jeho publikování, skvělé tipy a podporu tohoto projektu.

S pozdravem Chyťte je všechny

Dak (trenér Dakkika)

Sdílej kamarádůmShare on Facebook
Facebook

33
Komentujte

avatar
11 Komentované diskuze
22 Odpovědi na diskuzi
0 Sledující
 
Nejvíce reakcí na komentář
Nejžhavější diskuze
29 Už okomentovali
DakHonzaTikyDakDakpetr Právě okomentovali
  Přihlásit k odběru emailem  
Upozornit na
Tajiste
Host
Tajiste

Ahoj, já neodolal a jsem tam. Jak postupovat, když jsem na počátku žádal špatně Gym leader (myslím 2095 místo 20950 a teď mi to nechce vzít hodnotu 21835)?

petr
Host
petr

nize pise Dak toto:
„Opravy se provadi stejne jako aktualizace – staci kliknout na jmeno trenera, pak tlacitko aktualizovat, zadat opravu/aktualizaci, pak heslo pro ucet a nakonec tlacitko Ulozit.“

Dak
Host
Dak

Ahoj, chybně zadanou hodnotu jsem opravil, zafungovala kontrola vstupních hodnot, Jinak se to dá poměrně snadno obejít tak, že se zadá libovolná hodnota z povoleného rozsahu, uloží a následně ten samý den se již může v příslušné soutěži zadat libovolná jiná hodnota i mimo rozsah. Takže jde vlastně jen o takové upozornění na chybně zadanou hodnotu při současné anebo minulé aktualizaci.

Ninja69cz
Host
Ninja69cz

Krásně udělaná stránka. Nemám sice čas se zaregistrovat ale rozhodně to udělám dávám palec nahoru 👍

Ada
Host
Ada

Daku výborný článek

Borůvky s makem
Host
Borůvky s makem

Ahoj. Nešlo by přidat položku dal jsi někdy do pokemon go peníze? Rád bych si porovnal statistiky s lidmi jako já co do hry neinvestovali ani korunu. Protože je jasný, že lidé co do toho dali a dávají peníze si můžou nakoupit třeba raid passy… vejce, incens a tím pádem maj automaticky úplně jiný statistiky a s něma se to musíte uznat sami porovnávat určitě nedá a výsledky jsou pak hodně zkreslený. Mohlo by se to třeba udělat tak, že nicky hráčů co dali ano by mohli být třeba podtržený… jinak zbarvený… mohli by mít za nickem třeba tečku… Zpracování… Číst vice »

petr
Host
petr

aby to melo vyznam, musela by se urcit nejaka hranice – kdo poslal 100,-, ten asi nebude mit totalne zkreslenou statistiku – to by musel sypat uplne jiny penize – to mas jako „zisk z gymu driv a ted“ – taky by museli lidi z drivejska jet v uplne jiny kategorii – protoze prijem coinu byl/je uplne jinde..
Takze „uplne jiny“ statistiky necekej..

Dak
Host
Dak

Ahoj. Velká omluva za pozdní reakci, poslední dobou mne plně vytížilo překopání jádra aplikace kvůli rychlosti, snad je to poznat. Děkuji moc za bezva tip, přemýšlel jsem o tom, jak FTP (Free To Play) do aplikace zahrnout. Zatím asi nejlepším řešením mi přišlo vytvoření skupiny FTP, do které se mohou přihlásili trenéři, kteří do hry investovali (jak hezky odpověděl petr) nějakou limitní částku (navrhl bych asi 250 Kč). V rámci této skupiny pak mohou probíhat veškeré aktivity jako v každé jiné skupině.

Petrrr
Host
Petrrr

Hezky udělané, hned jsem taky vyplnil 🙂 co takhle třeba ještě přidat tabulku s počtem vymaxovanych pokemonu naplno, na 40 level? 😉

Dak
Host
Dak

Díky moc za příznivou zpětnou vazbu. Je to určitě prima nápad, jen se obávám, že by vyhledávání těchto pokémonů zabralo dost času. Pokud by o takovou soutěž byl větší zájem, klidně ji přidám.

Petrrr
Host
Petrrr

U některých tabulek které tam už máš to chvíli trvá se dopočítat, ale je to v pohodě 🙂 jedna navíc… (nebo dvě, třeba ještě 30.level, kvůli tomu že tam se to láme a začíná to být drahý) 😀

Dak
Host
Dak

Pardon, jsem se vyjádřil nejasně. Myslel jsem, že by trvalo dlouho trenérovi vyhledávat, kteří pokémoni jsou na max nebo na 30+ levelu. Hlavně kvůli aktualizacím, které by neměli zabrat moc času. Kdyby do vyhledávání přidali hledání podle levelu pokémonů, bylo by to hned jednodušší.
Jinak občas to zobrazení opravdu chvíli trvá. Nevím jestli je to provozem nebo příliš mnoha dotazy do databáze, ty se budu snažit ještě optimalizovat.

Jiří Novotný
Host
Jiří Novotný

Hra bohuzel dospela do takove faze, ze statistiky jsou absolutne pokrivene. PoGo je zaplaveno podvodniky s vice ucty, kteri maji mnoho nespornych vyhod, i kdyz lidska hodnota jejich uctu je na nule.

Bobule3koo
Host
Bobule3koo

No já bych zas přihodil letce… je tam třeba jeden nick co má všechny momentální dostupné pokemony..

Mysakusak
Host
Mysakusak

Statistika ma cenu jen pro hrace samotneho, pokud vi ze nepodvadi. Pripadne pro srovnani s kamarady ,u kterych take vi ze to nejsou zfixlovana hausnumera. Smysl by davali statistiky odvozene od objektivnich schopnost hrace – treba ridit skutecnou bitvu pokemonu na tahy (ne soucasny PvP paskvil). Proste to jak zvlada strategii, kombinuje utok a obranu a.t.d. …. To co se neda zfixlovat ….

Dak
Host
Dak

Plně chápu, že do statistik se dá zapsat leccos. Proto se trenéři v aplikaci mohou zařazovat do různých skupin. Pokud si skupina (jako naše místní Karlická) pohlídá kdo v ní je, mohou pak být statistiky (zejména aktivity) zajímavé pro všechny členy této skupiny.

HonzaTiky
Host
HonzaTiky

Ahoj, nevím přesně jak v tabulce vytvořit místní skupinu, zkusil jsem napsat na fórum, ale neúspěšně, díky za radu 🙂

Dak
Host
Dak

Ahoj Honzo, díky moc za zájem. Skupinu Cheb jsem založil a místní přiradil. Jestli se rozrostete na pět a více členů (můžete si přizvat i přátele odjinud) zařadím vás rád i do nové ligy skupin.

Tatranka
Host
Tatranka

Nehodili by jste pod statistiky nějaký malý okno chatu pro všechny? Aby si tam lidi ponadávali? 🙂 Jen takový nápad.

Dak
Host
Dak

Díky za inspiraci, stejný nápad měl také drago, k realizaci jsem se dostal bohužel až včera. Je to zatím takový provizorní chat, možná časem najdu nebo dostanu tip na lepší chat. Pro začátek ale myslím vyhovuje. Je možné se tam připojit i jako host, ale možná se hodí zaregistrovat svou oblíbenou přezdívku.

samotář
Host
samotář

Z ryzí zvědavosti jsem to zkusil vyplnit. Některé hodnoty (celkový počet bitev o gym, počet krmení jedné věže) jsem si musel vymýšlet – nebylo kde je vzít, jiné jsem moc nehledal a vzal první lepší (kilometry s buddym). Obchodním kilometrům jsem omylem (jednička navíc) řád přidal a už to nelze opravit. 🙁 Když však tohle zanedbáme, zjišťuji, že si nestojíme (stále hraji se ženou) nejhůř. 🙂 Ale aktualizovat to nebudu, jedno zjišťování stačilo.

Dak
Host
Dak

Dekuji za otestovani soutezi. Je pravda, ze nektere hodnoty jsou trosku schovane (co se tyce gymu je vetsina udaju uvedena po rozkliknuti gymu, pak staci projit par svych oblibenych gymu a vybrat nejlepsi hodnotu; pro celkovy pocet gymu je nejlepe se podivat na mapu gymu).
Opravy se provadi stejne jako aktualizace – staci kliknout na jmeno trenera, pak tlacitko aktualizovat, zadat opravu/aktualizaci, pak heslo pro ucet a nakonec tlacitko Ulozit.
Pro opusteni jakekoli souteze se zada misto vysledku slovicko ne. Jinak muzu samozrejme na prani kompletne cely ucet zatim rucne smazat (to jeste doprogramuji).

pandaolinka
Host
pandaolinka

Mám dotaz na ten počet navštívených gymů. Podle mě je v mapě největší možné číslo 1000, když navštívím nové gymy, už se nenavyšuje. Jak to je?

Dak
Host
Dak

Presne tak. Niantic ma bohuzel omezeni maximalniho poctu navstivenych gymu na 1000. Ale rozhodne blahopreju k tak skvelemu cislu.

samotář
Host
samotář

Asi ano. A někde jsem vyčetl, že pak začínají ty nejstarší ze seznamu mizet. To si musíme ohlídat, ať nemusíme znova zlatit ty nejbližší. Jde to sice lépe, než u těch vzdálených, ale když jdou z ruky do ruky, je to časově náročné.

Dak
Host
Dak

Přesně tak, Niantic omezil počet zobrazených navštívených gymů na 1000. Podobně třeba best friendů může být maximálně 200.

samotář
Host
samotář

Dík za vysvětlení. Ty obchodní kilometry jsem nakonec ponechal – byly dobře. Opravil jsem jen počet soubojů o věž (překvapivě mnoho) a počet krmení.

Slimmik1
Host
Slimmik1

Registrace na PC proběhla v pohodě. Parádní práce DAK, gratulace, líbí se mi to.

Dak
Host
Dak

Dekuju velice za info a jsem moc rad, ze se projekt libi a snad i zabavi a motivuje.

vyrostek
Host
vyrostek

Super prace Dak! Jen nektere statistky jsou diky vyvoji hry zavadejici, jako treba Sberatel XP. Ti co zacali hrat pozdeji, maji velkou vyhodu. Ja napr. prvnich 20M XP dal za 505 dnu, druhych uz jen za 304 a treti „lvl40“ trval uz jen 135 dnu. Ale nicemu to nevadi a ono taky jak lip to vymyslet ze. 😉 Tleskam a davam palec nahoru. Diky.

Dak
Host
Dak

Dekuju moc za nazor a vyzkouseni soutezi. Plne chapu, ze nektere statistiky jsou vyvojem hry zkreslene (s XP predevsim pratelstvi radne zamavalo). Mozna to casem poupravim, aby to lepe korespondovalo se starim trenera. Nicmene to nejsou statistiky soutezni a vetsi prioritou mam treba u spravneho ohodnoceni jednotlivych soutezi, coz uz ma na celkove poradi nebo aktivity znacny vliv. Rad bych, pokud projekt zaujme vice lidi, to na nejakem foru probral. Diky jeste jednou a prima den preju.

Ondrash666
Host
Ondrash666

Uz jsem to vyplnil a nezaregistrovalo me to. Zkusim to jeste doma na PC

Dak
Host
Dak

Moc se omlouvam, delal jsem na kontrole vstupnich udaju a zanesl chybicku u nove registrovanych hracu. Uz je vse v poradku a moc diky moc za vyzkouseni.