Shadowban

Shadowban je ochranný mechanizmus, který vytvořil Niantic na ochranu hry před automatickými programy zneužívající jejich API. Jakmile má Ninatic podezření že herní účet API zneužívá, tak je tento herní účet označen a ze serveru nedostává některá data. Například nevidí vzácné pokémony.

Co je to API

Aplikace Pokémon GO komunikuje se servery Niantic prostřednictvím API (Application Programming Interface). Můžete si to představit jako určité naučené povely, kterým server rozumí a umí na ně odpovědět.

Například když se do hry přihlásíte a aplikace zjistí, že vaše poloha je X,Y tak pošle povel jako „Pošli mi pokémony na koordinátech X, Y“. Ten odpoví: „Pokémoni na koordinátech X,Y jsou Pikachu, Bulbasur“. Vám se pak zobrazí Pikachu a Bulbasur. Když pak kliknete na Pikachu, tak aplikace pošle povel „Pošli mi CP Pikachu na koodinátech X,Y a obtížnost pro jeho chycení.“ No a tak to pokračuje dál.

Problém je v tom, že pokud tuto komunikaci někdo zná, tak může místo aplikace posílat data z vlastního serveru (svého počítače, mobilu) jak uzná za vhodné. Například tohle dělají různé mapy třetích stran. Pošlou mnoho dotazů „Jaký pokémon se nachází na koordinátech X, Y“. A vždy posunou koordináty třeba o 50 metrů. Takže během krátké době vědí co se nachází na velkém území daleko od nich. Pak si tam jen hráč zaběhne.

Samozřejmě v reálu je to o dost komplikovanější. Ale šlo jen o příklad jak funguje API.

Jak Shadowban funguje

Když už Shadowban dostanete projeví se to několika příznaky.

  • Nevidíte vzácné pokémony na herní mapě ani na trackeru.
  • Nenačtou se položky v obchodě.
  • Měli byste dostat email s upozorněním, že váš herní účet porušuje pravidla.
  • Pokud dochází k delšímu zneužívání objeví se i varování při spuštění hry.

Tyto příznaky přitom nemusíte mít všechny. Někteří hráči, kteří shadowban obdrželi mohli nakupovat v shopu.

Pokud Niantic nezjistí další zneužívání API, tak Shadowban po 7 dnech zmizí.

Shadowban se dá částečně obejít přes Pokémon GO Plus. Pokémony na mapě nevidíte, ale náramek je stále může chytat. Zdali se jedná o nějaký bug se neví.

Pokémoni se líhnout z vajíček (Egg) normálně.

Seznam pokémonů, které uvidíte

Hráč SB, který shadowban měl, sepsal své zkušenosti:

a) plevel:
 – nidoran, nidorino,
 – rattata,
 – sentret,
 – murkrow,
 – wooper,
 – marill,
 – natu,
 – ledyba,
 – zubat,
 – magnemite,
 – poliwag
 – psyduck,
 – ekans,
 – spinarak,
 – snubbull,

b) užitečný plevel:
 – pidgey,
 – paras,
 – hoppip,
 – krabby,
 – bellsprout,

c) užiteční pokémoni:
 – geodude,
 – magikarp

Z vajec se mi líhnou všichni možní bez omezení. Neviděl jsem od 29. 5. žádného eeveho (v centru Brna býval pravidelně na Josefské), rhyhorna, phanpyho, growlitha, abru (předchozí čtyří se vždy v centru vyskytovali, vždy aspoň někdo), dratiniho (to by asi nebylo nic divného), a to ani v nestech (např. nest na Nových sadech, kde byl eevee – já jej neviděl). Určitě nevidím žádný 2. stupeň od ničeho.

Ještě jsem to neporovnával nějak důkladněji s manželkou, ale vím, že ona vidí Gastlye, Jiglibuffy, Hypna, Shelldery, Aipomy a já ne. Na vzácné jsem se ještě úplně nezaměřoval.

Myslím si tedy, že mám shadow ban.

Žádné upozornění mi nepřišlo, žádná hláška není, nakupovat mohu a pravidelně vybírám svých cca 20 obsazených gymů (tým Mystic), které se občas po nějakých víkendech smrsknou na 15.

Za co je shadowban

Jak přesně zjišťuje Niantic zneužití API nevíme, ale podle některých zdrojů prostě jen něco změní v nové verzi a testuje kdo používá zastaralé povely. Jiné zdroje zase píší o nadměrném zneužívání určitých povelů.

V každém případě vám může shadowban přivodit pouze zneužívání API. Takže nějaký program, který za váš účet komunikuje se serverem Nianticu. Většinou jsou to různé scanery a aplikace zjišťující IV.

Aplikace o kterých se ví, že způsobují shadowban:

  • IVFly
  • IV Go
  • BlossomsPokemonGoManager

Do těchto aplikací se stačí jedenkrát přihlásit a už může být váš účet pod drobnohledem Niantic.

Nezapomeňte že shadowban se váže k hernímu účtu nikoliv k vašemu telefonu. Pokud se na vás někdo naloguje, kdo používá software v rozporu s pravidly Pokémon GO, tak vám může shadowban přinést.

Jestli jste Shadowban obdrželi, tak je nutné zbavit se všech aplikací, které mohou API Niantic zneužívat, odebrat jim přístupy a neuškodí si i změnit heslo.

Něco z historie

21. května 2017 se poprvé začali objevovat informace o existenci ochranného mechanizmu proti botům. Hráči, kteří byli postiženi uvedli, že nevidí vzácné pokémony na herní mapě. Začalo se používat označení Shadowban.

25. května 2017 Niantic potvrdil existenci ochranného mechanizmu proti botům.

Závěr

Pokud víte o dalších programech za který je Shadowban anebo máte více informací, či osobní zkušenost tak se určitě podělte s ostatními v diskuzi pod článkem.

Další zajímavé komentáře od čtenářů

kebo293 měl také zajímavý komentář, který by naznačoval, že API musí být opravdu „zneužíváno“ ve velkém, aby byl udělen Shadowban.

IV go i IV fly mám naistalovené, používám jen IV go a to vždy jen když mám 900 a víc pokemonů což je u mne tak jednou za 10 dní abych vyházel odpad a zatím vidím vše, jak psal SB, tak já včera jsem chytil asi 5 vyšších vývojovejch stadií což odpovídá tomu, že Shadowban nemám. Evee mám na každém kroku za poslední 2 dny cca 100 candy.

Takže to může být také zvýšeným používáním aplikací, pokud to používáte 3x denně tak na vás zřejmě lépe přijdou. Nebo může mít SB nižší lvl než jeho manželka a zároveň nižší než 30lvl pak by se vysvětlovalo, proč dané pokemony nevidí.

Každopádně IV go neodinstalovávám nic neměním a ozvu se až případný shadowban mít budu.

Zajímavý příběh napsal i Pete:

Zdar lidi,
chtěl bych se taky podělit se svou zkušenosti se shadowbanem. Dostal jsem ho za aplikaci IV GO. Já a taky jedna kolegyně a jeden koleka z party, co spolu chodíme na raidy.

Aplikaci IV GO jsem si nainstaloval v pátek 12.8. Používal jsem ji do středy 17.8. Pamatuju si docela přesně, že v tu středu dopoledne jsem se do IV go přihlásil cca 5 – 6 krát v rozmezí půl hodiny. To bylo způsobeno tím, že hned nad políčkem s lupou je šipka zpět a já se několikrát překlikl a vyjel tak na úvodní stránku aplikace, odkud se je třeba znova zalogovat. Ten samý den večer jsem zjistil, že mám shadowban. To když jsem seděli na lure u piva a já zjistil, že nevidím některé pokemony, které vidí ostatní. Navzdory všem radám, jsem IV GO neodinstaloval ani si neměnil heslo – strach má velké oči, říkal jsem si. Jediné, co jsem udělal bylo, že jsem smazal apce IV GO data. Jinak jsem s tím nedělal nic a čekal, zda a kdy to pomine. Na nredditu jsem četl zkušenost jednoho uživatele, který psal, že mu shadowban trval 13 dní. O delším banu jsem nenašel žádné informace. Říkal jsem si, že počkám 2 týdny a pokud by to nezmizelo samo, začnu to řešit.

V pátek večer si toho všimla taky kolegyně, když jsem se potkali na městě ještě s jejím manželem a on viděl pokemony, které my dva ne. No vylezlo z ní, že se ten den přihlašovala do IV GO několikrát v krátkem časovém intervalu. Takže druhý ban. Kolegyně ihned po tom IV GO odinstalovala.

V sobotu jme se dověděli, že shadowban dostal i další kolega, který IV GO používal pravidelně, a to snad 3/4 roku. Všiml si toho v pátek, kdy byl na procházce ve městě s manželkou a neviděl některe pokeše, co ona. Apku rovněž odmítl odinstalovat.

Přešel celý týden a shadowban stále trval. Jako první hlásila v pátek 25.8. kolegyně, že už vidí všechny pokemony. Trvalo ji to přesně 7 dní. Já stále neviděl nic. Až v sobotu 26.8. jsem najednou viděl na radaru Electabuzze a o chvíli později Eevee. Vědělk jsem, že shadowban je pryč. Trval mi 10 dní. No a v neděli skočil shadowban i kolegovi. U něj by to vycházelo na 9 dní, ale neví zda už neměl shadowban ve čtvrtek, protože ten den s nikým nechytal a tak nemohl porovnat, co vídí. To by pak odpovídalo taky 10 dnům. Vypadá to jako by ty shadowbany byly udělovány na 7, 10 nebo 13 dní. O delším banu, jak už jsem říkal, jsem nenašel žádne info. Podle čeho se uděluje délka shadowbanu, těžko říct..

Avšak všechno zlé je na něco dobré a tak i shadow ban má nějaké výhody. Jaké?

Viděl jsem míň pokemonu, a musel tak více chodit. S tím souvisí větší četnost protáčení pokestopu a pořád velká zásoba pokeballu. A samozřejmě rychleji vychozené vejce. Navíc pokemoni, co jsem viděl byli většinou pidgey, sentret, ledyba a spinarak, takže pokemoni vhodní na lucky evolve. Material na lucky evolve se sbíra opravdu rychle.

Nevýhody jsou jasné – nechytíte žádného lepšího pokeše ani nic evolvovaného. Raidy a boje v gymech jsou bez omezení.

Aplikaci IV GO si nechávám nainstalovanou a nevylučuji, že ji ještě někdy použiju. Možná se časem dočká vylepšení, takže nebude spůsobovat ban. Je to totiž skvělá aplikace a velký pomocník při třídění pokešů. Popravdě řečeno, nevím proč něco takového Niantic nezabuduje přímo do hry? Zábavnost by skokově stoupla. Ale chápu, že to bylo asi nad jejich síly…

 

Sdílej kamarádůmShare on Facebook
Facebook
Přihlásit k odběru emailem
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
34
0
Zapojite se do diskuze.x